Mi is az a snüssz, amire tömegesen kapnak rá profi labdarúgók?

Mi is az a snüssz, amire tömegesen kapnak rá profi labdarúgók?

Hallott már a snüsszről? Tudja, ez az a Svédországból származó, első ránézésre teafilterre emlékeztető dohánytermék, ami főként a fiatalok körében nagy divat. Hasonlít a nikotinpárnára, annyi különbséggel, hogy dohányt is tartalmaz. Ugyanakkor nehezen észrevehető, az ember csak beteszi a szájába, ellazul tőle, aztán kinek bódultságérzése lesz tőle, kinek hányingere – kinek meg megmarad a kellemes kikapcsolódás. Noha az EU valamennyi országában és az Egyesült Királyságban tilos vele kereskedni, használata egyelőre legális.

Na és mit tippel, kiknek a köreiben egyre népszerűbb? Meg fog lepődni: a sportolóknál! Mégis, hogy hangzik már ez? Az – optimális esetben – ezerféle diétán, szuper egészségesen élő profi sportolók dohányterméket fogyasztanak? Pedig nem egészen új keletű a dolog: az elmúlt években már olyan sztárokat kaptak rajta, mint Zlatan Ibrahimovic, Kylian Mbappé vagy éppen Jamie Vardy.

Egykor az angol válogatott Jamie Vardy is rabja volt a terméknek, ám ő saját bevallása szerint már leszokott (Photo by Alex Davidson/Getty Images)

A minap a The Athletic foglalkozott részletesebben a témával, középpontban az angol futballvilágban (többek között a Premier League-ben) snüsszözésen kapott játékosokkal.

Ahogy a brit lap is kiemeli, egészen meglepő, hogy ezek az esetek nem csak a bulvárban, esetleg lesifotókon terjednek sőt, még nagyon utána se kellett menni, elég, ha az ember bekapcsolja a tévét, és már szembe is jön vele a történet.

Vegyük példának az Aston Villa–Arsenal (2–4) februári bajnokit: a kamera átvált a hazaiak mesterére, Unai Emeryre, amikor a kép alsó sarkában a néző kiszúrja a kispadon ülő Bertrand Traorét, amint a birminghamiek cseréje a szájába nyúlkál. És igen, feltételezhetően épp a szóban forgó snüsszel foglalatoskodik.

Azonban nem Traoré az egyetlen, akit rajtakaptak: tavaly a Newcastle United harmadik számú kapusa, Marc Gillespie “tömött” a lelátón a Liverpool elleni PL-meccsen, a Manchester United házi gólkirálya, Marcus Rashford meg egyenesen magát buktatta le: a közösségi oldalán posztolt képen látható a skandináv szer.

Svédországban ellenben nem is kell, és nem is csinálnak nagy titkot a snüsszözésből: előfordult, hogy bajnoki mérkőzés után a játékosok a szurkolóik előtt vettek kezükbe egy csomagnyi, használatlan tasakot.

Egy említett svédországi eset, hat éve a Djurgardens–Hacken meccset követően (Photo by Nils Petter Nilsson/Ombrello via Getty Images)

A The Athletics megszólaltatta a témában Lee Johnsont, a skót Hibernian menedzserét is:

Kicsit tabunak érzem a témát, senki nem szokott beszélni róla. Miközben létrejött ennek a saját kultúrája, ami viszont egyre rosszabb és rosszabb. Helyre kéne már tenni a játékosokat, mert fokozatosan erősödik a függőségük, és szerintem nincsenek tisztában a snüsszözés hosszútávú következményeivel.

A skót szakembernek azonban nincs sok ötlete, hogyan kellene megtalálni a megoldást.

Nincs a tiltott kábítószerek listáján, a fogyasztása legális, szóval addig nem lehet leállítani őket. Ettől függetlenül nagyon zavar, pláne amikor 16–21 éves focistáknál látom, hogy tömnek.

Gondoljanak bele, mi lenne, ha én sétálnék végig négy-öt szál cigarettával a számban? Mindenki rám nézne, és azt kérdezné: mennyire amatőr vagy!? Mégse más, mint a snüssz. Ugyanannyi nikotin megy be a szervezetükbe – csak más úton.

Lee Johnsont aggasztja a jelenség: játékosainak 35–40 százaléka nem tud leállni a snüsszel (Photo by Steve Welsh/PA Images via Getty Images)

Mára bizonyított tény, hogy a snüssz használata fogínysorvadáshoz, foghulláshoz, de akár még rákhoz is vezethet. Ennek ellenére szabadon fogyasztható, még a labdarúgó-szövetségek sem próbálják betiltani a hivatásos futballistáknál. Az első lépést az idei szezon után tehetik meg, a hírek szerint az angol szövetség a nyáron hivatalos figyelmeztetést tervez kiadni, amelyben tájékoztatja/emlékezteti a játékosokat a termék jövőbeli kockázatairól. A többi meg majd elválik.