Felrázták a NASCAR hangyafarmját

  11 Feb 2021  

Nem sok 23 éves egyetemi hallgatót ismerek, aki hajnal kettőkor egy közepes felbontású, gyakran szakadozó stream mellett ülve, a haverjaival házibarkács közvetítésben tálalja egy amerikai versenyautó-sorozat futamait élőben, magyarul. Dr. Juhász Zoltán ilyen hallgató volt 2013-ban, mostantól pedig ő az ARENA4 egyik új sportközvetítés-sorozatának szakértője.

Hogy is volt ez a netes NASCAR-közvetítés?

J.Z.: Két barátom, Molnár Dávid és Roós András találta ki, én pedig csatlakoztam hozzájuk. A technikai hátterét ők biztosították a dolognak, ők intézték a kütyüket, a honlapot, meg a Facebook-megjelenést, nekem csak annyi dolgom volt, hogy felvegyem otthon a headsetet, beszálljak közéjük, és a többi ment magától. Ha jól tudom, az ARENA4 szerkesztőségében is vannak olyanok, akik hallgatták valamelyik futamot.

Melyik volt a legemlékezetesebb közvetítésed?

J.Z.: A Chicagoland Speedway-en rendeztek egy versenyt, ami a legtöbb NASCAR-pályához hasonlóan oválpálya, és mint ilyen, esős versenyt nem rendeznek rajta. A 2013-as verseny viszont az volt, hol eleredt, hol elállt. A nedves aszfaltot sugárhajtómű üzemanyaggal hajtott szárítógépekkel igyekeztek versenyzésre alkalmas állapotba hozni, én mi pedig 11 órán át közvetítettük, néha azt, ahogy a fű nő. Na, az emlékezetes volt.

Volt bármilyen előzetes tapasztalatod a közvetítések menetét illetően, vagy csak leültél, és beszéltél?

J.Z.: Az utóbbi. A sportot autodidakta módon ismertem meg, a kilencvenes évek második felében kezdtem el olvasni róla, hiszen akkor nemhogy az interneten, de a tévében sem nagyon lehetett ilyet látni. Aztán úgy 2005-től már lehetett versenyeket is elcsípni, és onnantól fertőződtem meg vele istenigazából. Jogot hallgattam az egyetemen, és most is ügyvédként dolgozom Debrecenben, szóval nem jártam olyan iskolába, ahol riportereket képeznek, ez csak egy olyan hobbim, ami végigkísérte az életemet. Alakulhatott volna másképpen is.

Hogyhogy?

2014-ben az Eurosport meghirdetett egy páneurópai riporterversenyt, amin elindultam én is. Választani kellett egy autóverseny-részlet, egy kerékpár- és egy teniszközvetítés között, és az anyanyelvünkön leközvetíteni. Megcsináltam, beküldtem, pár hónappal később felhívtak Párizsból, hogy én nyertem, gratula. Kivittek a Spa-Francorchamps pályára, egyWTCC (Túraautó-világbajnoki) -versenyre, ahol betekinthettem mindenbe, a közvetítések hátterétől a boxutca életébe is, sőt, még Michelisz Norbinak és Zengő Zoltánnak is bemutattak, szóval kellemes kis hétvége volt. A kommentátori munka érdekes, de szeretem, amit csinálok, és nem akarnám lecserélni másik hivatásra – viszont így, szakkommentátorként nagyon szívesen beszállok a munkába, és nagyon köszönöm az ARENA4-nek a megelőlegezett bizalmat.

Élőben láttál már versenyt?

J.Z.: Igen, 2016-ban, Miamiban nézhettem meg az idényzáró versenyt, amin eldőlt, hogy ki nyeri az egész sorozatot (Jimmie Johnson nyert, hetedjére, amivel behozta Dale Earnhardtot és Richard Pettyt). Hatalmas élmény volt, képzelheted.

Te magad szoktál versenyezni? Valami amatőr kupában, ilyesmi?

 J.Z.: Ha a családi nyaraláson való gokartozás számít, akkor igen.

Ha a sportot csak hallomásból ismerőket kellene meggyőzni arról, hogy nézzék a NASCART, mit mondanál el erről a sportról?

J.Z.: Olyan, mint egy hangyafarm, csak a terráriumban nem hangyák és hangyaboly, hanem csapatok, autók és versenypályák vannak. A NASCAR a hagyományok sportja. Dinasztiák vannak a versenyzők, a szervezet elnökségi tagjai, de még a tulajdonosok között is, és a szeretete az USA-ban generációkon át öröklődik. Ez a hagyománytisztelet egyben valahol a sport fejlődésének egyik kerékkötője, hiszen nagyon nehéz bármiféle szabálymódosítást átverni a szurkolókon. Kis túlzással azt mondhatni, hogy a COVID-19 és az új generációs autó bevezetésének előkészületei miatt 2020 óta máris nagyobb és több változás történt, mint az elmúlt hatvan évben.

A NASCAR versenysorozat eseményeit az ARENA4-en lehet látni, az első futamot, a legendás Daytona 500-at ezen a hétvégén. A szakkommentátor dr. Juhász Zoltán lesz.

(sixx)

fotókredit: dr. Juhász Zoltán

Leave a Reply