Gerard Piqué állítja, az nyeri a 11-eseket, aki kezdi. Tényleg így van?

Gerard Piqué állítja, az nyeri a 11-eseket, aki kezdi. Tényleg így van?

  08 Jul 2021  

Kiakadt az olasz Eb-továbbjutás miatt a volt spanyol válogatott védő, miután társai kiestek az elődöntős szétlövésben. Olaszország nyerte a pénzfeldobást, így elsőként rúghatott, és végül nyert is. Ahogy korábban Svájc Franciaország, illetve Spanyolország Svájc ellen – mindhárom esetben az győzött, aki kezdte.

Piqué pedig kifakadt:

“Nem véletlen, hogy a Eurón és a Copán a négy párbajból az nyert, aki elsőként rúghatott. A statisztika szerint jobb sansza van annak, aki kezdi. Nekem nem tűnik fairnek, hogy egy sorsolás miatt hátrányból indulsz”

-írta a Twitteren.

Az olasz Donnarumma kivédi a spanyol Morata 11-esét (Photo by Facundo Arrizabalaga – Pool/Getty Images)

Első körben lépjünk túl azon, hogy Piquének semmi baja nem volt pár nappal korábban, amikor az övéi büntetőkezdőként kiverték Svájcot. Aztán javítsuk is ki a középhátvédet: amikor a bejegyzését írta, már akadt még egy szétlövés a Copán, amit ráadásul a másodikként rúgó csapat nyert meg, Peru így búcsúztatta Paraguayt az egyik negyeddöntőben.

Pár órával Piqué kifakadása után ráadásul jött a Copán az argentin-kolumbiai elődöntő, amit Argentína nyert úgy, hogy csak másodikként rúghatott a tizenegyespárbajban.

Vagyis a Piqué vázolta 4-0-ás statisztika máris 4-2-re módosul. Az pedig eddig sem volt titok, hogy a statisztikák alapján 60-40 százalékban valóban az nyer, aki a szétlövést kezdi. A mi hat meccsünknél ez a mutató nagyjából 65-35-re módosul, vagyis az eltérés elenyésző.

Bár Piqué felháborodása szinte minden pontjában sántít, mégsem teljesen alaptalan, legalábbis a FIFA pár éve profi szinten is kipróbálta az úgynevezett ABBA-rendszert. Azaz ha vesszük A csapatot és B csapatot, akkor ha A kezdi a büntetőket, utána B kettőt rúghat egymás után, majd A válaszolhat kettővel, aztán ismét B lőhet kettőt.

Az első 10, azaz a párharcban szokásos öt-öt próbálkozás leírva így néz ki: ABBA ABBA AB.

Ha kattintanak, meg is nézhetik, hogy fest mindez a gyakorlatban, ez volt minden idők első ABBA-szétlövése, a 2017-es U17-es női Európa-bajnokság német-norvég meccsén.

2017 és 2018 között alkalmazták a rendszert az U17-es férfi Eb-n, az U20-as férfi vb-n, az angol Community Shieldnek nevezett szuperkupadöntőn, az angol Ligakupában, az angol League Trophy-ban és a holland szuperkupadöntőn, összesen 36 meccsen.

A végeredmény érdekes: 18-18, azaz ugyanannyiszor nyert, aki kezdett, mint aki másodikként rúghatott.

Mégis, hiába tűnik igazságosabbnak az ABBA-módszer, a FIFA azóta felhagyott a kísérletezéssel, és Piquének is meg kell barátkoznia vele, hogy marad a jelenlegi rendszer.