Ilyen volt az idei transzferszezon a Bundesligában

Ilyen volt az idei transzferszezon a Bundesligában

  06 Feb 2023  

Véget ért a téli átigazolási időszak az európai labdarúgó-bajnokságokban, ennek apropóján pedig megnéztük, milyen mozgások voltak a Network4 sportcsatornái által közvetített pontvadászatokban. Ezúttal nézzük a Bundesliga legérdekesebb transzfereit.

Ha a Bundesliga-klubok átigazolásai kerülnek szóba, elképzelhetetlen, hogy ne a Bayern Münchennel kezdjünk. Ezúttal is a bajorok szolgáltatták az egyik legnagyobb szenzációt, igaz, ebben Manuel Neuer szerencsétlen decemberi síbalesete is szerepet játszott. A 36 éves hálóőr pótlására a Borussia Mönchengladbach svájci kapusát, Yann Sommert szerződtették le 8 millió euróért, valamint Daley Blind személyében rutinos, a védelemben és a középpályán is bevethető játékossal bővült a címvédő kerete, ráadásul ingyen érkezett, hiszen december végén felbontotta megállapodását az Ajaxszal.

Az átigazolási időszak hajrájára is tartogattak jókora meglepetést a müncheniek, hiszen az idény végéig kölcsönvették a Manchester City szélső védőjét, João Cancelót, akit a hírek szerint a nyáron potom 70 millió euróért végleg magukhoz köthetnek. Távozó is van: Marcel Sabitzer a következő hónapokban éppen Manchesterben futballozik majd, hiszen a United kölcsönjátékosa lesz.

A salátástálról 2012 óta csak ábrándozó Borussia Dortmund folytatta a hagyományokat, miszerint rendre leigazol egy-egy fiatal tehetséget, akiből aztán a későbbiekben világsztár is válhat. Ezúttal a mindössze 16 esztendős fiatalemberért, a belga Julien Duranville-ért fizettek ki 8 és fél millió eurót az Anderlechtnek. A támadó tavaly hét bajnokin már pályára lépett a brüsszeliek felnőtt csapatában, és hatalmas ígéretnek számít.

A 16 éves Duranville lehet a Dortmund új csillaga (Photo: Getty Images)

Duranville mellett egy hozzá képest szinte már veterán, 25 éves jobbhátvédet is leigazolt a BVB: a norvég Julian Ryerson 5 millió euróért jött az Union Berlintől. A sárga-feketéknél az ősszel többnyire csak csereként lehetőséget kapó Thorgan Hazard viszont kölcsönben a PSV Eindhovennél folytatja.

Szintén előszeretettel kaparint meg ifjú, sokra hivatott játékosokat a Bayer Leverkusen is, amely ezúttal egy 19 éves kolumbiai középpályást, Gustavo Puertát (Bogotá FC) és egy 18 esztendős belga védekező középpályást, Noah Mbambát (Club Bruges) csábított a Rajna partjára, ráadásul ezek a játékosok együtt alig 2 millió euróba kerültek. Igaz, Puerta egyelőre a másodosztályú Nürnbergben erősödhet, kölcsönben. A brazil Paulinho pár hónapra hazaköltözik Brazíliába, az Atlético Mineiróhoz. Rajtuk kívül a Reims osztrák kapusa, Patrick Pentz érkezett még – ingyen.

Némi meglepetésre az átigazolási időszak egyik legaktívabb klubja volt az Union Berlin. Schäfer András csapattársa lett a katari világbajnokságon is bizonyító horvát jobbhátvéd, Josip Juranovic, aki 8 és fél millió euróért érkezett a Celtictől, illetve a vb-n a tunéziaiakkal szintén jó teljesítményt nyújtó Aïssa Laïdouni, akiért 4,1 millió eurót utaltak át a Ferencváros számlájára. A rutinos Jérôme Roussillon a Wolfsburgtól igazolták.

Josip Juranovic Glasgow-ból Berlinbe költözött (Photo: Getty Images)

Jó pár távozója is van a fővárosi együttesnek, Ryersonról már esett szó, míg Haragucsi Genki a VfB Stuttgarthoz, Tim Skarke pedig a Schalkéhoz szerződött.

Fiatal amerikai válogatott játékost vásárolt az Eintracht Frankfurt: a 19 éves Paxten Aaronsonért (a Leeds Unitedben futballozó Brenden Aaronson öccséért) 4 millió eurót fizettek Gazdag Dániel együttesének, a Philadelphia Unionnak.

Az 1. FC Köln a Hertha csatárával, Davie Selkével, a Mainz pedig a Strasbourg francia támadójával, Ludovic Ajorque-kal (6 millió euró fejében) és a Gent norvég belső védőjével, Andreas Hanche-Olsennel (2 és fél millió eurót kóstált) erősített.

Nem panaszkodhatnak a Hoffenheim szurkolói sem, ráadásul a John Anthony Brooks (Benfica) – Kasper Dolberg (Nice) – Thomas Delaney (Sevilla) trióért mindösszesen csak 300 ezer eurót kellett csak fizetnie a sinsheimi klubnak. Kérdés, tavasszal jönnek e az eredmények az eddigi visszafogott teljesítmény után.

A Mönchengladbachnál Yann Sommer távozása és az ugyancsak svájci Jonas Omlin (Montpellier) érkezése jelentette a fő beszédtémát. Utóbbi 9 millió euróért jött a francia gárdától.

Újból svájci kapus érkezett a Mönchengladbachoz. Jonas Omlin 2027 nyaráig írt alá (Photo: Getyy Images)

A Wolfsburg és a Werder Bremen kerete sem sokat változott, az autógyáriaknál Nicolas Cozza (Montpellier), a brémaiaknál Max Philipp (kölcsönbe, éppen a Wolfsburgtól) érkezését regisztrálhattuk.

Belehúztak viszont a kiesés ellen küzdő csapatok, vagyis az utolsó öt helyezett. Az Augsburg hét, a sereghajtó Schalke pedig hat új játékost igazolt.

A bajorok legértékesebb zsákmánya Dion Beljo lehet: az Osijek horvát középcsatára 3 millió euróért váltott klubot, és honfitársa, a balhátvéd David Colina is Enrico Maaßen együtteséhez került, méghozzá a Hajduk Splittől, 650 ezer euróért. A gelsenkircheniek új szerzeményei közül Tim Skarke (az Union Berlintől jött), Moritz Jenz (Lorient) és Jere Uronen (Brest) neve is jól cseng.

A Bochum Keven Schlotterbeck mellett kölcsönvette a 34-szeres kameruni válogatott Pierre Kundét is, aki az Olympiakosztól érkezett, míg a Stuttgart a portugál Gil Diasért és a japán Haragucsi Genkiért is 1-1 millió eurót fizetett a Benficának, illetve az Union Berlinnek.

A Herthánál a legnagyobb szenzációt a sportigazgató, Fredi Bobic távozása okozta, de azért közel 1 millió eurót új játékosok leigazolására is fordítottak. Florian Niederlechner Augsburgból, a háromszoros török válogatott Tolga Ciğerci pedig Törökországból, az Ankaragücü gárdájától tért vissza Berlinbe.

A Ligue 1-ről szóló összefoglalónk ITT, míg az angol és német másodosztályról, valamint a skót Premiershipről szóló anyagunk EZEN A LINKEN olvasható.