Les volt a United második gólja, mégis szabályos

Les volt a United második gólja, mégis szabályos

  23 Aug 2022  

Amit azért vezettek be az angol Premier League-ben és a másik négy – spanyol, német, olasz, francia – topligában, hogy a centis leseket kiküszöböljék, és az ilyeneknél a támadót, vagyis a támadófutballt támogassák – írja az ESPN.

Hétfőn a Manchester United 1-0-ás vezetésénél, a második félidő elején Anthony Martial ugratta ki Marcus Rashfordot, aki elfutott a 16-osig, és a kapuba lőtt.

Első blikkre, majd a kimerevített képen is lesnek tűnt az eset, de nagyon hamar jött a gól megerősítése, a képernyőre zölddel írták ki, hogy ONSIDE, vagyis nincs les.

Rashford (piros mez, sárga cipő) lábfeje mintha előrébb lenne, de nem lesen

Csak egyetlen zöld vonalat láthattunk, ami azt jelenti, les, de hibahatáron belül, vagyis a gól szabályos.

A Premier League egy éve, a 2021-22-es szezon kezdetén vezette be a tűréshatárt, miután több leshelyzet is annyira minimális volt, hogy egyrészt aligha befolyásolta az akciót,

másrészt nem is száz százalék, hogy les volt, ugyanis a vonalakat hús-vér emberek manuálisan, azaz saját kezűleg húzogatják be a képernyőre a tévéfelvételeken.

Folyamatosan vita van belőle, mert kézzel valójában pontosan meghatározhatatlan a passznál a labdaérintés pillanata, illetve, hogy a kérdéses pozícióban helyezkedő játékos testénél hova kerül a vonal: milliméteres eltérés a behúzásnál már lest vagy gólt eredményezhet.

Emiatt döntött úgy tavaly a PL és az UEFA, hogy hagy egy minimális, úgy öt centiméteres tűréshatárt.

A leshelyzet meghatározásánál mindig két vonalat húznak be: kékkel az utolsó védő helyezkedését jelzik, ami gyakorlatilag a lesvonal, pirossal rajzolják meg a lesen álló támadó játékos vonalát. Sokszor előfordul, hogy a két vonal érinti egymást, vagyis a les marginális, és elképzelhető, hogy a vonalazásból adódik – ezekre az esetekre az UEFA azt találta ki, hogy a támadót támogassák, vagyis engedjék el a centis “lest”.

Ilyen kétes döntés volt két éve, egy Everton-Liverpoolon, amikor Sadio Mané hátát vélték lesen, és nem adták meg Henderson gólját a Liverpool javára. Akkoriban végig is ment a neten minden fórumon, hogy nem volt les, a vonalak érintették is egymást.

A Mané lapockája miatt nem érvényesített Liverpool-gól “leshelyzete”

Rashford góljánál is hasonló vonalakat kaptunk volna, így a számítógépes rendszer a pirosat és a kéket már zöldre változtatta, és az került a képernyőre, vagyis nem les, egészen pontosan tűréshatáros les.

Az ítélet a Unitednek kedvezett, de két hete ugyanígy ellenük döntött, amikor a brightonos Danny Welbeck lépett ki kérdéses pozícióban, majd a támadás góllal végződött, amit zöld vonallal érvényesítettek is.

Welbeck kilép a United ellen, az idei PL-nyitófordulóban, a góllal 1-0-ra vezetett a Brighton

Érdekes, hogy az ESPN szerint a FIFA – Nemzetközi Futballszövetség – nem követte az UEFA lépését, vagyis az európán kívüli meccseken jelenleg is a kétvonalas rendszer van életben.

A FIFA ugyanis a vonalazás kiküszöbölését fogja megoldani, először a novemberben kezdődő világbajnokságon, amikor is jön a félautomata les,

amiről itt írtunk bővebben. Itt már kamerák digitalizált, három dimenziós képe és a labdába épített chip segítségével

a számítógép el fogja dönteni, melyik játékos van előrébb, azaz leshelyzetben van-e a támadó,

így a videóbírós kollégának nem kell vonalazgatnia, hanem csak arról dönt, aktív-e a les, vagy sem, vagyis játékba avatkozik-e a támadó futballista a mozgásával.

A vb-n bemutatkozó félautomata lesrendszer képe: a pirossal bekarikázott pontokkal lesen van a támadó

Ha a rendszer beválik, a 2023-24-es szezontól, sőt akár már januártól jöhet a félautomata rendszer a klubfutballba is.

Addig viszont még maradnak a vonalak, és a kérdéses, de a támadó javára ítélt zöldvonalas lesek.