
Rég nem látott szoros versenyfutás a Bundesligában: ki szerzi meg a salátástálat?
A hárompontos rendszer 1995-ös bevezetése óta most először van példa arra, hogy 21 forduló elteltével három csapat is azonos pontszámmal álljon a német Bundesliga élén. Ráadásul a bajnoki címért zajló versenyfutásban nem csak a Bayern-Dortmund-Union trió érintett, hiszen az utánuk következő Freiburg, Leipzig és Frankfurt is látótávolságon belül van, tehát hat együttesnek is reális esélye van a bajnoki címre. Őrületes tavasz elé nézünk tehát a német bajnokságban, amelynek mérkőzéseit továbbra is csak a Network4 csatornáin követhetjük.
Az elmúlt években többnyire ahhoz szokhattunk hozzá, hogy a Bayern München utcahosszal nyeri meg a német bajnokságot, legfeljebb az volt a kérdés, hogy hány pont előnnyel végez az adott évben az élen a rekordbajnok. A kivételt a 2018/19-es szezon jelentette, amikor a Dortmund akár meg is szakíthatta volna a bajorok 2013 óta tartó győzelmi sorozatát, de végül elherdálta előnyét, és két pont különbséggel a müncheniek örülhettek. Azt az idényt leszámítva a Bayern minimum 8, de volt, hogy 25 pont fórral zárt a végén.
A győzelem a Bundesligában 1995 óta ér három pontot, a rendszer bevezetése óta a bajnokságnak ebben a fázisában, vagyis 21 forduló után még soha nem vezette kéz a kézben a tabellát három csapat. Márpedig jelenleg a Bayern, a Borussia Dortmund és az Union Berlin is 43 pontot tudhat magáénak. A kérdés az, hogy a most zajló szezonban mi szólhat az egyes bajnokaspiránsok mellett, illetve ellen. Ezeket igyekeztünk számba venni, annyi kiegészítéssel, hogy a dobogón állók mellett az őket szorosan követő három együttest is számításba vettük.
1. Bayern München 43 pont (gólkülönbség: +40)
Pro: A német rekordbajnok gyakorlatilag minden szezonban a topfavoritnak számít. Messze az övék a legértékesebb játékoskeret a mezőnyben (a Transfermarkt adatai szerint közel 1 milliárd euróról beszélünk!), tele vannak olyan klasszisokkal – a teljesség igénye nélkül –, mint Joshua Kimmich, Serge Gnabry, Leroy Sané vagy Jamal Musiala, ráadásul van egy rutinos világbajnokuk, Thomas Müller, akinek higgadtsága, gólja és gólpasszai jól jönnek a sorsdöntő meccseken. A hab a tortán, hogy az eleve kiemelkedő támadószekcióba (21 meccsen 61 gól) végre visszatérhet az elmúlt hónapokban sérüléssel bajlódó Sadio Mané is.

Szintén a Bayern felé billentheti a mérleg nyelvét a riválisok hagyományos kisebbségi komplexusa is. Gary Lineker német focis örökzöldje akár a Bundesligán belül is értelmezhető: ez egy olyan bajnokság, amelyben 18 csapat vesz részt, de szinte mindig a Bayern győz.
Kontra: Régi igazság, hogy minden sorozat véget ér egyszer. A Bundesliga történetében már így is messze a leghosszabb győzelmi szériát produkálja a Bayern a zsinórban begyűjtött tíz aranyérmével, nem létezik, hogy ez a diadalmenet örökké tartson.
Persze vannak szakmai érvek is, melyek a bajorok ellen szólhatnak. Nagelsmann csapata valahogy szeszélyesebbnek és időnként sebezhetőbbnek tűnik, mint az elmúlt évek Bayernjei. A legutóbbi fordulót megelőzően például négy tétmeccset nyert meg, ezeken 12 gólt szerzett, de aztán jött egy kínos vereség a mostanában csak elvétve nyerő Mönchengladbachtól. Emlékezhetünk rá, hogy ősszel egy sima Barcelona-verés után jött egy augsburgi zakó, és sok a döntetlen is (hét, ennél többször csak a Köln remizett eddig a szezonban).
Kérdés az is, hogy viseli majd a sorozatterhelést az együttes, hiszen a bajnokság mellett még a BL-ben és a Német Kupában is kőkemény meccsek várnak rájuk. Mané visszatér ugyan, de vajon visszanyeri-e régi formáját? Nem okoz problémát a balul elsült sítúra miatt az idény hátralévő részére kidőlő Manuel Neuer hiánya? Yann Sommer kiváló kapus, de korántsem biztos, hogy kritikus pillanatokban tud-e úgy kommunikálni a védőkkel, mint a lelátóra szoruló előd.
Az utolsó 3 forduló programja: Schalke 04 (o), RB Leipzig (o), 1. FC Köln (i)
Esély a bajnoki címre: 40 százalék
2. Borussia Dortmund 43 pont (gólkülönbség: +17)
Pro: A BVB hosszú évek óta a Bayern első számú kihívója, szinte minden idény előtt úgy számolnak a szakemberek, hogy ha valaki, akkor a Dortmund letaszíthatja a trónról a bajorokat. Eleve az övék a második legértékesebb játékoskeret, de ha fanatikus szurkolóikat is figyelembe vesszük, a drukkerek talán őket segíthetik a leginkább a nagy cél elérésében.
A Borussia mellett szólhat az is, hogy nagyon jól vegyítik a fiatal tehetségeket az ideális korban lévőkkel és a rutinos, nagy csatát megélt, korábban fontos trófeákat szerző veteránokkal. A 18 éves Youssoufa Moukoko, a nála egy évvel idősebb Jude Bellingham, a 20 esztendős Gio Reyna és a 21 éves Karim Adeyemi már most is vezéregyéniség, de egyre többször kap lehetőséget a csupán 18 éves Jamie Bynoe-Gittens is. A csapat gerincét a kapuból nyugalmat sugárzó Gregor Kobel (25), valamint Raphaël Guerreiro (29), Niklas Süle (27) vagy Salih Özcan (25) alkotja a nagy öregekkel, Mats Hummelsszel (34), Marco Reusszal (33) és Anthony Modestével (34).

A BVB nagyon elkapta a fonalat, 2023-ban mind a nyolc tétmeccsét megnyerte, a lendület pedig messzire, az idei forma alapján úgy tűnik, akár a legnagyobb magasságokba is repítheti.
Kontra: A Borussia ugyan valóban bombaformában van, de kérdés, hogy Edin Terzicnek tartósan sikerült-e megtalálnia az ideális felállást, vagy megint jönnek olyan hullámvölgyek, melyek ősszel sokszor borzolták a szurkolók idegeit: az eddigi hat vereség az élcsapatok között szokatlanul soknak számít. Az elmúlt hetekben a védekezés jobban működött, de korábban ezzel a csapatrésszel sok problémája volt a fiatal edzőnek.
Emellett a BVB is három fronton harcol még, és ha esetleg több sérülés is sújtaná a csapatot a következő hetekben-hónapokban, az jelentősen megnehezítené a sárga-feketék helyzetét, akik bár Bundesliga-szinten minőségi kerettel rendelkeznek, korántsem olyan méllyel, mint a Bayern.
Nem árt ismét megemlíteni a Bayern-komplexust, amely az elmúlt évtizedben – főleg a 2019-es, sokáig a Dortmundnak álló szezon ismeretében – egyre erősebb lehet a Ruhr-vidékieknél.
Az utolsó 3 forduló programja: Mönchengladbach (o), Augsburg (i), Mainz (o)
Esély a bajnoki címre: 25 százalék
3. Union Berlin 43 pont (gólkülönbség: +11)
Pro: A szezon meglepetéscsapata, az Union bajnoki címe mellett leginkább az esélytelenek nyugalma szól. Tőlük aztán tényleg senki nem várta a szezon előtt, hogy az aranyéremért harcoljanak, sőt a higgadtabbak még most is azt mondják, nem érdemes ilyesmiről álmodozni. Köztük van a vezetőedző, Urs Fischer is, bár fő célkitűzést, a biztos bennmaradást jelentő 40 pont elérését már letudta a fővárosi együttes. Sokan úgy gondolják, ez a svájci mester részéről afféle lélektani hadviselés, hiszen míg ezzel a riválisok vállára tolja a terhet, nem lesz akkora nyomás az ő játékosain.
A Bundesliga mezőnyében jelenleg aligha találunk egységesebb, szervezettebb csapatot. Az Union minden egyes meccsen megalkuvás nélkül küzd, a védelmük elsőrangú, amit jól mutat, hogy csak a Bayern kapott kevesebb gólt (21) náluk (24). Ha nem lett volna a vb előtti, novemberi megtorpanás, amikor három bajnokin összesen 11 gólt kaptak, ebben a mutatóban a bajorokat is megelőznék.
Az Uniont borzasztó nehéz legyőzni, nemcsak egy meccsen, hanem az egyes játékszituációkban, hiszen fizikálisan nagyon jól felkészített társaságról van szó, amely a párharcok többségét megnyeri. A berliniek tették meg a legtöbb kilométert az eddigi mérkőzéseken, majdnem 2500-at (!). A zárt, fegyelmezett védekezés mellett remekül kontráznak és a rögzített helyzetekből is nagyon veszélyesek. A vetélytársak kapuja előtt extra hatékonyak.

Kontra: Lehet itt esélytelenek nyugalmáról beszélni, de ebben a mondatban pont az van benne, amit a legtöbb szurkoló és szakember még mindig gondol: képtelenség, hogy a liga mindössze 11. legértékesebb keretével bíró Union (a Bayerné nagyjából kilencszer, a Dortmundé és a Lipcséé majdnem ötször nagyobb), a végén megelőzze a tradicionális nagy klubokat, sokkal inkább várható az, hogy a fővárosiak előbb-utóbb kipukkadnak. A berlinieknek nincsenek nagy sztárjaik, ellenben olyan motivált játékosaik igen, akik próbálnak élni életük nagy lehetőségével. A kérdés az, a döntő pillanatokban, a bajnokság várhatóan kiélezett hajrájában az igazi klasszisok csikarják ki a győzelmet, vagy azok, akik élni tudnak életük lehetőségével.
Schäfer Andrásék is állnak még a Német Kupában, valamint az Európa-ligában is érdekeltek, csakhogy ezzel a kerettel egy ilyen tripla versengésben reális veszély, hogy három szék között a pad alá esnek.
Esély a bajnoki címre: 15 százalék
Az utolsó 3 forduló programja: Freiburg (o), Hoffenheim (i), Werder Bremen (o)
A dobogó alatti csapatoknál is fokozott hangsúlya van a formaidőzítésnek – a hármas terheléssel járó feladatok megoldása döntő lehet a tavaszra nézve. Nézzük ezt csapatokra lebontva.
4. Freiburg 40 pont
Christian Streich együttesének teljesítménye hasonló az Unionéhoz, és bár tavaly már hatodik helyen végeztek, az idény előtt nem sokan vártak ilyen eredményes futballt tőlük. Rájuk is illik, hogy nem világsztárokkal, hanem sikerre éhes, jó képességű játékosokkal, erős csapatjátékkal operálnak. Különbség azonban, hogy a fővárosiakkal ellentétben a Freiburg látványosabb mérkőzéseket játszik, amiben benne van a fölényes győzelem, de a nagyarányú vereség is – mindkettőre láttunk példákat ebben az idényben. Ők is afféle sötét lovak, úszásos hasonlattal a nyolcas pályán akár be is surranhatnak elsőként a célba, de ehhez jóval kiegyensúlyozottabban kellene teljesíteniük. Idén például kaptak már egy hatost Wolfsburgban, ötöst Dortmundban, időnként tehát mintha nem lenne tartása a csapatnak, amely ugyancsak áll még mindenhol: a Bundesliga mellett hamarosan nyolcaddöntőt játszik az EL-ben, valamint negyeddöntőt a Német Kupában – a Bayern vendégeként.
Esély a bajnoki címre: 5 százalék
5. RB Leipzig 39 pont
A Gulácsi Pétert, Willi Orbánt és Szoboszlai Dominikot is foglalkoztató lipcsei együttes kerete minőségben vetekszik a Dortmundéval – az Union-Freiburg-Frankfurt hármashoz képest mindenképp erősebbnek számít –, ráadásul előbbi kettőhöz viszonyítva jóval gólerősebb gárdáról is van szó. A lépéshátrány az ő esetükben viszont adott: a bajnokság elején – még Domenico Tedesco irányítása alatt – sok pontot hullajtott a regnáló kupagyőztes, ennek ledolgozása, különösen a jelenlegi kiélezett versenyfutásban extrém nehéz feladatnak tűnik. A magyar válogatott trió mellett Timo Werner, Christopher Nkunku, André Silva, Dani Olmo vagy éppen Joško Gvardiol Európa szinte bármely nagy klubjában megállná a helyét, és benne is van a pakliban, hogy a nyáron elvisznek Lipcséből néhány kulcsembert. Hogy ez mennyiben lesz kihatással az érintettekre, megzavarja-e őket a nagy menetelésben, az kérdéses. A gárdának a Német Kupában még van esélye megvédenie címét (jön majd a Dortmund elleni negyeddöntő), míg a BL-ben a Manchester Cityvel küzdenek a továbbjutásért.

Esély a bajnoki címre: 10 százalék
5. Eintracht Frankfurt 38 pont
Története során eddig csupán egyszer, még a Bundesliga-éra előtt, 1959-ben volt német bajnok az Eintracht, amelynek szurkolói most arról álmodoznak, kedvenceik több mint hat évtized elteltével ismét a csúcsra érhetnek. Egyértelmű, az utóbbi időben a Frankfurt az egyik legtöbbet fejlődő együttes Németországban: 2016-ban még a kiesés elleni osztályozóra kényszerülő csapat 2018-ban Német Kupát nyert, tavaly pedig diadalmaskodtak az Európa-ligában, sőt, idén nyolcaddöntőt játszanak a Bajnokok Ligájában – még a sokat megélt idősebb drukkerek is úgy gondolják, ez a klub történetének egyik legfényesebb korszaka. (Pedig voltak BEK-döntősök is 1960-ban.) Látványos, gólra törő játék, időnként azért betliző védelemmel – így jellemezhetnénk a frankfurtiakat, akik bárkire veszélyesek lehetnek, de ha rossz napot fognak ki, gyengébb csapatokkal szemben is elbukhatnak. Sokat léptek előre, de ilyen sorozatterhelés mellett számukra már az első négyben végezni is komoly siker lenne.
Esély a bajnoki címre: 3 százalék
Esély bármely másik csapat bajnoki címére: 2 százalék
A Bundesliga jelenlegi állása:
1 | Bayern München | 21 | 12 | 7 | 2 | 61 | 21 | +40 | 43 |
2 | Borussia Dortmund | 21 | 14 | 1 | 6 | 44 | 27 | +17 | 43 |
3 | Union Berlin | 21 | 13 | 4 | 4 | 35 | 24 | +11 | 43 |
4 | SC Freiburg | 21 | 12 | 4 | 5 | 34 | 31 | +3 | 40 |
5 | RB Leipzig | 21 | 11 | 6 | 4 | 43 | 26 | +17 | 39 |
6 | Eintracht Frankfurt | 21 | 11 | 5 | 5 | 42 | 29 | +13 | 38 |
7 | VfL Wolfsburg | 21 | 8 | 6 | 7 | 38 | 29 | +9 | 30 |
8 | Borussia Mönchengladbach | 21 | 8 | 5 | 8 | 38 | 35 | +3 | 29 |
9 | Mainz 05 | 21 | 8 | 5 | 8 | 33 | 34 | −1 | 29 |
10 | Bayer Leverkusen | 21 | 8 | 3 | 10 | 35 | 35 | 0 | 27 |
11 | Werder Bremen | 21 | 8 | 3 | 10 | 31 | 41 | −10 | 27 |
12 | 1. FC Köln | 21 | 6 | 8 | 7 | 32 | 34 | −2 | 26 |
13 | FC Augsburg | 21 | 7 | 3 | 11 | 26 | 36 | −10 | 24 |
14 | VfB Stuttgart | 21 | 4 | 7 | 10 | 26 | 36 | −10 | 19 |
15 | 1899 Hoffenheim | 21 | 5 | 4 | 12 | 29 | 40 | −11 | 19 |
16 | VfL Bochum | 21 | 6 | 1 | 14 | 24 | 51 | −27 | 19 |
17 | Hertha BSC | 21 | 4 | 5 | 12 | 25 | 40 | −15 | 17 |
18 | Schalke 04 | 21 | 2 | 7 | 12 | 14 | 41 | −27 | 13 |
Recent Comments